Kupiłam ostatnio gotowe ciasto do pizzy – skusiłam się, bo nie jestem fanką przygotowywania czegokolwiek, co wymaga drożdży. A lubię pizzę. 🙂

Nie spodziewałam się wiele, ale byłam miło zaskoczona. Ciasto jest cieniutkie (czyli takie, jak lubię), piecze się szybko i dobrze smakuje. Moja propozycja na dziś to: błyskawiczna pizza z szynką i oliwkami.

Ciasto na pizzę jest już na papierze do pieczenia, więc wystarczy rozłożyć je na blaszce. Do sosu używam puszki krojonych pomidorów – doprawiam pieprzem, majerankiem, czosnkiem, pieprzem, odrobiną cukru i sporą ilością oregano. Rozsmarowuję sos na pizzy, rozkładam pokrojoną szynkę, oliwki, paprykę i ścieram na wierzch twardy ser.

Według instrukcji na opakowaniu, pizza powinna się piec 12-15 minut w 220 stopniach. Mam piekarnik z termoobiegiem, więc ustawiłam 200 stopni. Po 10 minutach pizza była gotowa. Wyłączyłam piekarnik i na wszelki wypadek zostawiłam ją w środku jeszcze na dwie minuty. Wyszła wyśmienicie. 🙂

Oczywiście pizzę można zrobić z czymkolwiek – pieczarkami, kukurydzą, bekonem. Ja planuję następną z pepperoni. 🙂

Pizza przed upieczeniem

Pizza po upieczeniu

Można też samemu zrobić ciasto, ale szybkość i wygoda jaką daje gotowe ciasto sprawia, że to wspaniałe rozwiązanie na dzień, kiedy nie mamy czasu albo chęci siedzieć długo w kuchni. Dzieciaki też na pewno będą zachwycone takim obiadem.

~Pomyślna

Reklamy